Wydarzenia sportowe w okolicy

grudzień 2022

PN
WT
ŚR
CZW
PT
SOB
NIE
28
29
30
1
2
3
4
Events for 1 grudzień
Events for 2 grudzień
Events for 3 grudzień
Events for 4 grudzień
5
6
7
8
9
10
11
Events for 5 grudzień
Events for 6 grudzień
Events for 7 grudzień
Events for 8 grudzień
Brak wydarzeń
Events for 9 grudzień
Brak wydarzeń
Events for 10 grudzień
Events for 11 grudzień
12
13
14
15
16
17
18
Events for 12 grudzień
Brak wydarzeń
Events for 13 grudzień
Brak wydarzeń
Events for 14 grudzień
Brak wydarzeń
Events for 15 grudzień
Brak wydarzeń
Events for 16 grudzień
Events for 17 grudzień
Brak wydarzeń
Events for 18 grudzień
Brak wydarzeń
19
20
21
22
23
24
25
Events for 19 grudzień
Brak wydarzeń
Events for 20 grudzień
Brak wydarzeń
Events for 21 grudzień
Brak wydarzeń
Events for 22 grudzień
Brak wydarzeń
Events for 23 grudzień
Brak wydarzeń
Events for 24 grudzień
Brak wydarzeń
Events for 25 grudzień
Brak wydarzeń
26
27
28
29
30
31
1
Events for 26 grudzień
Brak wydarzeń
Events for 27 grudzień
Brak wydarzeń
Events for 28 grudzień
Brak wydarzeń
Events for 29 grudzień
Brak wydarzeń
Events for 30 grudzień
Brak wydarzeń
Events for 31 grudzień
Brak wydarzeń
6 grudnia 2022

fot. Dariusz Pachnik

Na pocieszenie czwarte miejsce Jędrzeja Pachnika na ME wywalczone w drużynie


W dniach 1-4 lipca 2022 roku odbyły się w Salgotarjan (Węgry) długo oczekiwane Mistrzostwa Europy Juniorów w Biegu na Orientację, w których wystartował Jędrzej Pachnik.

Niestety! Dla Jędrzeja Pachnika mieszkańca Lubkowa, ucznia II LO w Bolesławcu, członka Kadry Narodowej Juniorów, zawody z zasadzie skończyły się zanim tak naprawdę się zaczęły. W nocy przed pierwszym startem indywidualnym zawodnik nabawił się “jelitówki” i w zasadzie było już po zawodach.

W sobotę 2 lipca odbył się bieg na dystansie klasycznym, w którym z wyżej wymienionych powodów Jędrek nie mógł rywalizować. Szybkie starania doprowadzenia go do pełni sił niestety musiały potrwać. Już następnego dnia osłabiony wystartował jednak w biegu sprinterskim i wywalczył w stawce ponad 100 zawodników z całej Europy (oraz Nowej Zelandii i Australii) dobre 18 miejsce. Nie było jednak mowy o możliwości walki o czołowe pozycje.

fot. Dariusz Pachnik
fot. Dariusz Pachnik

W poniedziałek 4 lipca odbyła się ostatnia z trzech konkurencji, a mianowicie bieg sztafetowy. Jędrek już czuł się znacznie lepiej, co było widać podczas rywalizacji. Na pierwszej zmianie pobiegł kolega z reprezentacji  Bartek Maciejewski, który przybiegł do strefy zmian jako trzeci, ale z ponad trzyminutową  stratą do reprezentacji Szwajcarii  i tuż za Słowakami. Zaraz za nami na trasę wybiegali Łotysze i z minutową stratą Węgrzy, a potem Czesi. Na drugiej zmianie w naszym zespole ruszył Tymoteusz Bultrowicz z Poznania.  Początkowo biegł bardzo dobrze. W pewnym momencie niestety popełnił błąd w dobiegu na piąty punkt kontrolny. Kosztowało go to ponad dwie minuty, które potem okazały się kluczowe. Na szczęście Węgrzy i Łotysze też nie byli bezbłędni, więc tu jakby na remis. Bardzo mocni Czesi przesunęli się na drugie miejsce. Słowacy dalej trzymali się w czołówce.  Po drugiej zmianie na prowadzeniu byli Szwajcarzy, którzy byli bezkonkurencyjni. Biegali szybko i praktycznie bezbłędnie. Za Szwajcarami na trzecią zmianę z trzyminutową stratą wybiegali Czesi, potem z ponad sześciominutową stratą niemalże równo zawodnicy ze Słowacji, Polski i Węgier. W naszej ekipie do walki o medal ruszył Jędrzej Pachnik.  Na szóstym punkcie „odpadł” Słowak. Tempo polsko-węgierskiego teamu było tak wysokie, że bezpieczna przewaga Czechów topniała w bardzo szybkim tempie. Na ósmy punkt kontrolny były tzw. rozbicia. Jędrkowi przypadł dość parszywie położony punkt. Został nieco za Węgrem, który w międzyczasie dogonił Czecha i wyszedł na drugą pozycję. Niestety nie udało się już dogonić ani Czechów, ani Węgrów. Po raz drugi z rzędu musieliśmy zadowolić się czwartym miejscem na Mistrzostwach Europy. Nasi przegrali naprawdę z najmocniejszymi reprezentacjami w Europie. W klasyfikacji punktowej. Zwyciężyli Czesi, na drugiej pozycji  Szwajcarzy i na trzeciej  Węgrzy. My zajęliśmy 12 pozycję na 34 startujące państwa.

fot. Dariusz Pachnik

Należy tylko żałować, że tyle energii, czasu i pieniędzy poświęconych na przygotowania skończyło się tuż przed zawodami „jelitówką”. Zakwaterowania w żenujących warunkach zarówno żywieniowych jak i mieszkaniowych było na pewno tańsze, ale czy na pewno to się opłacało?

Dariusz Pachnik (trener) – Bieg na orientację jest dyscypliną wyjątkowo niedofinansowaną. Większość kosztów szkolenia nawet reprezentacji leży po stronie klubów i rodziców. Bardzo często jest problem z wyposażeniem zawodnika w reprezentacyjną koszulkę, czy też dres (wypożyczany na okres imprezy mistrzowskie).  Niestety winę ponosi Polski Związek Orientacji Sportowej, który nie zapewnia na okres imprezy głównej godnych reprezentanta kraju warunków do startu.  Miejscowi, którzy świetnie zorganizowali sportowo imprezę, nie popisali się zapewnieniem choćby przyzwoitego noclegu dla nieco mniej zasobnych reprezentacji. Oczywiście, reprezentacje takie jak Szwajcaria, Norwegia, ale także Czesi i Węgrzy wybrali droższą opcję z dobrą kuchnią i klimatyzowanymi pomieszczeniami. Nie bez winy jest też światowa federacja, która powinna wysłać delegata, który zweryfikuje w jakich warunkach młodzież będzie mieszkała i stołowała się podczas mistrzostw. Warunki były żenujące. Za chwilę juniorzy starsi wylatują do Portugalii na Mistrzostwa Świata (10-16 lipca). Reprezentanci Polski (w tym Stanisław Pachnik) będą spali w sali gimnastycznej na łóżkach polowych. O wyżywieniu nie chcę nawet myśleć. Temperatury w Portugalii będą co najmniej takie jak na Węgrzech gdzie było momentami było ok. 38 stopni Celsjusza. W takich warunkach nie trudno o zatrucie, o regeneracji nie wspomnę. 


info: sport.boleslawiec.pl/Dariusz Pachnik

Facebook Comments