Events for 31 maj
26 maja 2022

Stare Jaroszowice zaczęły wiosnę od zwycięstwa!

W miniony weekend rozegrana została XVII kolejka rozgrywek III grupy jeleniogórskiej A-klasy, w której odbyło się sześć na siedem planowanych spotkań, do skutku nie doszedł pojedynek w Brzeźniku, do którego miał przyjechać Rybak Parowa. Miał, ale nie dojechał, oddając spotkanie walkowerem. Na język ciśnie nam się kilka nieprzyjemnych słów, ale może jednak lepiej będzie, jeśli w tej kwestii zachowamy milczenie.

W sobotę WKS Żarki Średnie podejmował Orła z Gościszowa. Obie drużyny przed tygodniem podzieliły się punktami ze swoimi rywalami – Orzeł z Jaśnicą, Żarki z Gromadką. Zarówno jedni, jak i drudzy chcieli zrobić wszystko, by w sobotnie popołudnie zgarnąć komplet punktów. Mecz kapitalnie rozpoczął się dla przyjezdnych, w drugiej minucie wynik spotkania otworzył Maciej Jadach, który w ostatnim czasie prezentuje znakomitą dyspozycję, stanowiąc o sile ofensywnej drużyny z Gościszowa. WKS nie załamał się szybko stratą bramki, wręcz przeciwnie – szybko podniósł się z kolan, skutecznie odpowiadając dwoma ciosami – do bramki Orła trafiali kolejno Krystian Tokarski i Dawid Miłoszewicz. Pierwsza część meczu zakończyła się prowadzeniem gospodarzy, lecz Orły nie miały zamiaru odpuścić spotkania bez walki i zaraz po wznowieniu gry po przerwie strzeliły bramkę wyrównującą, której autorem był Sebastian Fortecki. Oba zespoły miały swoje okazje do strzelenia decydującej, zwycięskiej bramki, lecz ich zawodnicy pudłowali w dobrych sytuacjach strzeleckich. Jednej z nich nie zmarnował jednak Maciej Jadach, który zapewnił Orłowi cenne trzy punkty, zaliczając dziesiąte trafienie w tym sezonie, a czwarte w drugim wiosennym meczu.

Daleki wyjazd czekał Spartę Zebrzydowa, która musiała udać się pod Bogatynię na spotkanie z Jaśnicą Opolno-Zdrój. Sparta to jedna z najbardziej grających w kratkę drużyn tej ligi, natomiast gospodarze z Opolna u siebie grają bardzo dobrze, w większości meczów schodząc z własnej murawy jako zwycięzcy. Spotkanie od początku stało na dobrym poziomie, a przebieg meczu kontrolowali gospodarze, częściej atakując bramkę rywali. Efektów długo nie było, kibice miejscowych na pierwszą bramkę czekali aż do 43′ minuty, wtedy to gola otwierającego wynik zdobył Mateusz Czap. Bramka do szatni podziałała ożywiająco na piłkarzy z Opolna, którzy na drugą połową wyszli z jasnym celem – zdobyć kolejne gole, by jak najszybciej “zamknąć” mecz. Sparta starała się sporadycznie odpowiadać, ale w ich poczynaniach brakowało pomysłu oraz skuteczności. W 63′ minucie wynik podwyższył Dawid Ciupa, a już w doliczonym czasie gry Kacper Iwanicki ustalił wynik spotkania. Jaśnica wygrała zdecydowanie i w pełni zasłużenie, odnotowując dziewiąte zwycięstwo w obecnym sezonie.

Derby Gminy odbyły się w Tomaszowie Bolesławieckim, tamtejszy GKS gościł GKS z Iwin. Pojedynki pomiędzy tymi drużynami, jak to często bywa w derbach, są meczami zaciętymi. W rundzie jesiennej to Tomaszów okazał się minimalnie lepszy, wygrywając w Iwinach 3:2. Pojedynek lepiej rozpoczął się dla podopiecznych Zbigniewa Szewczyka, Damian Ciesielski już w 10′ minucie dał powody do radości miejscowym kibicom. Euforia nie trwała długo, po kolejnych dziesięciu minutach było już 1:1, a gola wyrównującego zdobył Andrzej Skrzypek. Takim wynikiem zakończyła się pierwsza odsłona meczu. W drugiej, jako pierwsi na prowadzenie wyszli piłkarze Iwin, skutecznym strzałem z rzutu wolnego popisał się były piłkarz GKS-u Tomaszów Kamil Kowalewski. W 65′ minucie było już 3:1 dla Iwin, bramkę zdobył grający trener drużyny Robert Nitarski. Iwiny wciąż atakowały i szybko mogły zdobyć kolejne gole, ale piłkarze ofensywni tego zespołu zmarnowali dwie-trzy znakomite sytuacje strzeleckie. Ta nieskuteczność szybko się na nich zemściła, bramkę kontaktową zdobył Damian Ciesielski, ale gospodarzom brakło już czasu, by trafić po raz trzeci tego popołudnia i druga wiosenna porażka zespołu z Tomaszowa okazała się faktem.

Kolejny przedstawiciel gminy – GKS Warta Bolesławiecka mierzyła się w niedzielę z Gromadką. Po wysokim zwycięstwie w zaległym jesiennym meczu i po urwaniu punktów liderowi z Brzeźnika, zdecydowanym faworytem meczu byli miejscowi. Gromadka przed tygodniem dała sobie wydrzeć zwycięstwo w samej końcówce meczu, co nigdy nie wpływa dobrze na morale zespołu. Warta, w porównaniu do meczu sprzed tygodnia, zagrała bez Krzyśka Szymańskiego, Sebastiana Jaśkiewicza oraz Filipa Ziobrowskiego, a więc trzech kluczowych zawodników. Gromadka w Warcie pokazała ambicję oraz duże zaangażowanie, od początku dając sygnał gospodarzom, że nie przyjechali tam na wycieczkę. Ba, szybko wyszli nawet na prowadzenie (za sprawą gola Daniela Krajcera), które utrzymywało się dość długo, bo aż do 59′ minuty, wtedy bramkę wyrównującą zdobył Piotr Palczewski. Remis 1:1 na tablicy wyników widniał bardzo krótko, bo już po czterech minutach gości na ponowne prowadzenie wyprowadził Krzysztof Snopek. Warta rzuciła się do ataków i dopięła swego na dwadzieścia minut przed końcem spotkania – po raz drugi trafił Palczewski i znowu mieliśmy remis. Więcej bramek tego dnia w Warcie już nie padło i oba zespoły, trochę niespodziewanie, podzieliły się punktami.

W Niwnicach przedostatni w tabeli LZS podejmował wicelidera ze Starych Jaroszowic. Jeden z głównych kandydatów do awansu przed tygodniem pauzował i jego forma była lekko niewiadomą. Drużynę Starych Jaroszowic wzmocnili Tymoteusz Guszpil oraz Oliwier Gasiak, ale obaj zaczęli spotkanie na ławce rezerwowych. Gospodarze spotkania podeszli do rywalizacji bardzo ambitnie, stawiając wiceliderowi bardzo trudne warunki. Obu drużynom, w konstruowaniu składnych akcji nie pomagała nawierzchnia boiska, które tego dnia było fatalnie przygotowane. Mimo to, w samej pierwszej połowie kibice zgromadzeni na meczu w Niwnicach zobaczyli aż sześć bramek, z czego jedną można śmiało nazwać mianem “stadiony świata” – przepięknym trafieniem popisał się Maciej Zielonka, doświadczony obrońca Starych Jaroszowic, który popisał się kapitalnym strzałem z dystansu w samo okienko bramki gospodarzy. Była to jedna z czterech bramek podopiecznych Macieja Sawickiego w pierwszej części meczu, dwie dorzucił Maciej Buciak i jedną Mateusz Dmuchowski. Niwnice odpowiedziały trafieniami Sebastiana Komana oraz Patryka Masalskiego. Zaraz po rozpoczęciu drugiej części spotkania nadzieję na dobry wynik dał gospodarzom Sebastian Koman, trafiając na 3:4. Wicelider, aspirujący do awansu, chciał za wszelką cenę uniknąć nerwowej końcówki i jego piłkarze szybko wzięli się do kolejnych ataków. Na efekty nie trzeba było długo czekać – bramki Macieja Buciaka oraz Kamila Nizioła sprawiły, że goście mogli grać już troszkę luźniej. Stare “dowiozły” ten wynik do ostatniego gwizdka sędziego i zaczęły wiosnę od ważnego, w kwestii rywalizacji z Brzeźnikiem, zwycięstwa.

Ostatni mecz siedemnastej serii spotkań to rywalizacja beniaminków, Kolonia gościła ostatni w tabeli Zryw Ubocze. Był to jedyny mecz tej kolejki, w którym zespoły się w nim mierzące, przed tygodniem nie zdobyły żadnego punktu – Kolonia przegrała w Ocicach, Zryw w Parowej. Zryw, jeśli chce utrzymać się w A-klasie, musi jak najszybciej zacząć punktować, ich sytuacja z tygodnia na tydzień może być coraz trudniejsza. Jego piłkarze doskonale zdają sobie z tego sprawę i do Bolesławca przyjechali mocno zdeterminowani. Kolonii nie ułatwił zadania fakt, że już w pierwszych fragmentach meczu groźnej kontuzji doznał podstawowy bramkarz Rafał Mazur, którego możemy w tym sezonie nie zobaczyć już między słupkami. Wynik bezbramkowy utrzymywał się do 25′ minuty, wtedy to do bramki Ubocza trafił Maciej Goss. Drugą bramkę dla bolesławian zdobył dziesięć minut później Mateusz Zimniak, który popisał się fantastycznym uderzeniem z przewrotki. Chwilę przed przerwą odpowiedział Zryw – bramkę na 2:1 zdobył Andrzej Badermann. Po przerwie Kolonia była bardzo skuteczna, strzelając aż pięć bramek, tracąc przy tym dwie. Dwa gole dla drużyny z Bolesławca, kompletując tym samym hat-tricka, dołożył Maciej Goss, po jednym golu zdobyli Sławomir Pełdiak, Paweł Czechowski oraz Grzegorz Mitura. Dla Zrywu w drugiej odsłonie spotkania trafiali Zbigniew Baszak oraz Andrzej Kossowski.

3.Kamil Nizioł (KS Stare Jaroszowice) – 16 goli
4.Damian Brzęk (WKS Żarki Średnie), Józef Stempak (LZS Brzeźnik), Rafał Ciaciek (LKS Ocice) – 14 goli