Events for 30 Listopad
Events for 4 grudzień
27 listopada 2021

Przełamanie Chrobrego, BKS idzie jak burza, a Twardy…

X kolejka rozgrywek o mistrzostwo klasy okręgowej za nami. Cieszy pewna wygrana Chrobrego Nowogrodziec, BKS w meczu na szczycie pokazał klasę, a Twardy Świętoszów przegrał w marnym stylu. Tak w skrócie wyglądały mecze w ten weekend.

Trwa wyśmienita seria BKSu Bolesławiec. Było to już 17-ste z rzędu zwycięstwo bolesławian w lidze. Ostatni raz BKS schodził z murawy pokonany 15 maja 2021 roku, wówczas przegrał w Lubaniu z tamtejszymi Łużycami. Czy jest to rekord klubowy? Trzeba to sprawdzić… Póki co, w obecnej kampanii nie ma mocnych na BKS. Tak tez było w meczu z wiceliderem klasy okręgowej – Włókniarzem Leśna. Czarno-zieloni byli faworytem tej rywalizacji i jak przystało na liderów poradzili sobie znakomicie. Od początku spotkania bolesławianie starali się kontrolować mecz. W 23 minucie kibice zobaczyli pierwszego gola na stadionie przy Spółdzielczej. Piłkę do siatki Włókniarza skierował Adrian Kulesza. Sytuacji by nie było, gdyby nie potężne uderzenie Jacka Bochni, z którym goalkeeper gości miał problemy. Już 6 minut później BKS prowadził 2:0, gdy po dobrym dośrodkowaniu Macieja Szewczyka Adrian Biały strzałem głową podwyższył wynik. BKS miał jeszcze swoje sytuacje, ale również Włókniarz mógł strzelić bramkę, ale nie wykorzystał ku temu chyba najlepszego możliwego sposobu, czyli rzutu karnego.

W drugiej połowie gra się otworzyła. Czy było to wynikiem słabszej postawy BKSu, czy może ambitniejszej gry gości – tego nie wiemy. Jednak obrona bolesławian tego dnia funkcjonowała dobrze, bo nie pozwoliła na za dużo zawodnikom z Leśnej. Gdy już wydawało się, że spotkanie zakończy się wynikiem 2:0, w ostatniej akcji meczu sędzia główny podyktował drugą “jedenastkę” tego dnia, drugą dla gości. Tym razem sprawy w swoje ręce, a właściwie nogi, wziął Sebastian Andruchów i pokonał, w już doliczonym czasie gry, Jakuba Walczaka. Kolejna wygrana BKSu stała się faktem, wygrywając z Włókniarzem BKS umocnił się na fotelu lidera klasy okręgowej, a przewaga nad grupą pościgową po 10 meczach wynosi już 8 punktów.

W Nowogrodźcu stało się to, na co wszyscy czekali od kilku kolejek. Chrobry zainkasował komplet punktów. W meczu z Cosmosem Radzimów wynik otworzył Grzegorz Staniów, który strzałem z 30 metrów pokonał bezskutecznie interweniującego bramkarza. Pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem Chrobrego, choć gdyby nie dobra interwencja Kacpra Różnickiego podczas jednej z akacji gości, to wynik mógł by być inny. W drugiej połowie do siatki trafiali tylko gospodarze, a właściwie tylko Jakub Piekarz, który tego dnia dwukrotnie umieścił piłkę w sieci – pierwszy raz zrobił to w 54 minucie, a ostateczny cios zadał na 6 minut przed końcem spotkania. Pierwszego gola zdobył po strzale z dystansu z okolic linii pola karnego, a w drugiej sytuacji wykorzystał doskonałe dośrodkowanie Bartosza Kojdra i nie pozostało mu nic innego, jak skierować piłkę do pustej bramki. Trzy punkty zostały w Nowogrodźcu, 3 punkty zostały zdobyte po 5 kolejkach i mamy nadzieję, że kryzys w Nowogrodźcu staje się historią.

Jeśli w Nowogrodźcu był mały kryzys, to w Świętoszowie mamy do czynienie z katastrofą. Jedynie 5 punktów i jedna z najsłabszych formacji defensywnych nie świadczy dobrze o “wojskowych”. W meczu z Hutnikiem Pieńsk zawodnicy Twardego pierwsi stracili bramkę i od 22 minuty przegrywali. Nie trwało to długo, bo Marcin Łojko, jeszcze przed gwizdkiem na przerwę (dokładnie w 34 minucie), doprowadził do wyrównania stanu gry. I wszystko by było w porządku, ale pomiędzy 63 a 83 minutą gospodarze wbili 5 goli Twardemu. Była to już kolejna taka sytuacja, w której drużyna traci masowo bramki. Czy wynika to z braku koncentracji, czy może z braków kondycyjnych? Pewnie najlepiej wiedzą to w sztabie trenerskim Twardego. I miejmy nadzieję, że szkoleniowcy szybko znajdą receptę na tą sytuację. Póki co Twardy Świętoszów znajduje się w okopie o nazwie “strefa spadkowa”. Czy jak na żołnierzy przystało wyjdą z tego okopu i zaczną walczyć? Lepszej możliwości nie będzie, niż mecz w 11 kolejce z Nysą Zgorzelec, która też w tym okopie się znajduje.

BKS BolesławiecWłókniarz Leśna2:1 (2:0)