Events for 30 wrzesień
Events for 3 październik
25 września 2021

Tie-break na zakończenie finałów i sezonu

W ostatnim dniu Barażowego Turnieju w Piłce Siatkowej o Awans do II Ligi Męskiej BTS Elektros Bolesławiec wygrał po pięciosetowym pojedynku z GKSem Cresovią Górowo Iławeckie. Mimo, że bolesławianie po porażce z gospodarzem turnieju stracili szansę na bezpośredni awans, to stawka tego spotkania była wysoka. Dlaczego? O tym na sam koniec.

W pierwszego seta “elektryczni” rozpoczęli, delikatnie mówiąc, dosyć ostrożnie. Do stanu 13:13 to przeciwnicy byli zespołem lepszym, bardziej zgranym i skuteczniejszym. Od tego momentu  gra się wyrównała, BTS ustabilizował swój poziom, a następnie odskoczył Cresovii na 3 punkty (19:16), by ostatecznie wygrać tą partię z przewagą 6 oczek – 25:19.

Mogło się wydawać, że BTS Elektros pewnie ogra zawodników z Górowa Iławeckiego 3:0 i zajmie drugie miejsce z korzystnym bilansem setów. Jednak drugą partię zaczynamy od stanu 0:4 i próbujemy gonić rywala. Nie jest to skuteczny pościg, bo Cresovia dokłada nam jeszcze dwa punkty i prowadzi 5:11. Wówczas na zagrywce stanął rozgrywający BTSu – Januszewski Maciej – i w tym ustawieniu odrabiamy 4 punkty i z czasem doprowadzamy do remisu 17:17. W kolejnych piłkach nas zawodnicy są mało skuteczni, co wykorzystują siatkarze z Warmii i Mazur i ponownie osiągają kilkupunktową przewagę. Przy stanie 20:24 i pierwszej piłce setowej zawodnik Cresovii zagrywa piłkę w taki sposób, że ta przechodzi na naszą stronę pod siatką i daje nam jeszcze szansę na przedłużenie tego seta. Bronimy trzy piłkę setowe, ale przy czwartej próbie jesteśmy już bezradni i przegrywamy 23:25.

W set trzeci lepiej wchodzi BTS Elektros Bolesławiec, który narzuca swój styl gry i nie oddaje prowadzenia przez kolejnych 11 minut. Przy stanie 13:13 Wójtowicz zostaje zatrzymany blokiem i zaczynają się problemy BTSu. Nie możemy odnaleźć lekkości w grze, wszystko przychodzi nam ciężko, być może wynikało to już ze zmęczenia turniejowego. Cresovia obejmuje 2-puntowe prowadzenie, którego nie wypuszcza z rąk i prowadzi 1:2 w całym meczu (22:25 w secie trzecim).

Czwarta odsłona meczu to postawienie wszystkiego na jedną kartę. Bolesławieccy zawodnicy wiedzą, że muszą ten set wygrać, by zająć drugie miejsce. Początek jest w miarę wyrównany (7:7). Ale gdy  na zagrywkę wszedł Saranek, “elektryczni” zaliczyli serię 4 punktów i nabrali pewności siebie. Bez większych problemów utrzymali przewagę a na koniec seta jeszcze ją nieco powiększyli, doprowadzając do pierwszego tie-break tego turnieju (25:17).

Tie-break ułożył się dla nas ostatecznie bardzo dobrze, choć na początku to Cresovia miała więcej atutów po swojej stronie. Na szczęście szybko odrobiliśmy starty i przy zmianie stron to bolesławianie wygrywali 8:7. Od stanu 9:8 nasza gra była skuteczniejsza i po pięciosetowym pojedynku pokonaliśmy GKS Cresovię Górowo Iławeckie 15:11.

BTS Elektros Bolesławiec – GKS Cresovia Górowo Iławeckie 3:2 (25:19, 23:25, 22:25, 25:17, 15:11)

W drugim meczu dnia Legion Skalmierzyce wygrał z Grodem Czop Podegrodzie 3:0 (26:24, 25:12, 25:17) i tym samym przypieczętował awans do II ligi męskiej.

mecze pkt. sety małe pkt. +/-
1. Legion Skalmierzyce 3 6 9:0 233:169 +64
2. BTS Elektros Bolesławiec 3 5 6:6 270:265 +5
3. KS Gród Czop Podegrodzie 3 3 4:7 233:257 -24
4. GKS Cresovia Górowo Iławeckie 3 3 3:9 231:279 -48

BTS Elektros na tym turnieju zrobił co mógł. Wywalczył najwyższe możliwe miejsce, choć gdyby nie ten pierwszy set z Legionem, to… Zawodnicy dali z siebie maksa i nie można było powiedzieć, że nie chcieli tego turnieju wygrać. Po prostu trafili na zespół lepszy, który na II ligę bezapelacyjnie sobie zapracował dobrą grą w sezonie i barażach. My cieszymy się z tego, że mimo ciężkiego sezonu i wielu niedogodności po drodze, udało się zajść aż do finałów.

“Elektryczni” na turnieju w Skalmierzycach wystąpili w składzie: Kacper Pańczyk, Oliwer Łomnicki, Tomasz Kubera, Ernest Mackało, Kamil Razik, Mateusz Saranek, Maciej Januszewski, Piotr Filistyński, Piotr Jastrowicz, Jakub Jawroski, Mateusz Wiśniewski, Rafał Wójtowicz, Łukasz Szmydyński, Paweł Kozłowski, oraz trener – Robert Walkowiak.

BTS Elektros Bolesławiec zajął drugie miejsce i nie awansował bezpośrednio do II ligi. Ale na początku napisaliśmy, że stawka tego spotkania była wysoka, bo zajęcie drugiego miejsca wcale nie przekreśliło szans na II ligę. Istnieje bowiem możliwość dostania się do II ligi, ale do tego będą potrzebne pewne rozstrzygnięcia zarówno w barażach o I ligę i dobre wyniki w innych turniejach barażowych o II ligę. A jak się okazało w drodze powrotnej, jeden z warunków został spełniony, teraz trzeba czekać na to, kto awansuje do I ligi. Jeśli będzie to zespół z “naszego” regionu, to kto wie… kto wie, co może się wydarzyć…