Tak, tak. Wszyscy już wiedzą, że IV liga po tym sezonie zostanie zreformowana. Z dwóch grup 16-zespołowych zostanie w przyszłym sezonie jedna, a co za tym idzie i mocniejsza.
O ilości spadkowiczów do klasy okręgowej zadecydują nie tylko mecze w samej IV lidze, ale również pozycja drużyn z Dolnego Śląska w III lidze, a tam nie jest kolorowo. Brane są pod uwagę trzy warianty:
– z IV ligi spada w sumie z dwóch grup 17 zespołów,
– z IV ligi spada w sumie z dwóch grup 18 zespołów,
– z IV ligi spada w sumie z dwóch grup 19 zespołów.
Zacznijmy o bardzo optymistycznej wersji, gdy do okręgówki leci tylko 17 ekip. Taki wariant jest mało prawdopodobny, gdyż w III lidze utrzymać musiały by się wszystkie zespoły z Dolnego Śląska. Jeśli tak by się stało, wówczas zespoły z miejsc 9-16 i jedna z miejsca 8 (o tym jaka to będzie, zadecyduje mniejsza liczba zdobytych punktów w sezonie).
W wersji, gdy z III ligi spada jeden zespół z Dolnego Śląska, to nie trzeba nic kalkulować i miejsce 7 jest miejscem bezpiecznym, które zagwarantuje udział w sezonie 2023/2024 w IV lidze.
Sytuacja stanie się beznadziejna, gdy z III ligi spadną dwa zespoły z Dolnego Śląska. Wówczas do klasy okręgowej zdegradowane zostają kluby z miejsc 8-16 i jedna z miejsca 7 – ze słabszym punktowym kontem.
Jak to ma się do BKSu Bolesławiec. Walka o 7 lokatę rozegra się prawdopodobnie pomiędzy czterema zespołami: Łużycami Lubań, Górnikiem Złotoryja, BKSem Bolesławiec Odrą Total Ścinawa. Aby przybliżyć się do zajęcia 7 miejsca, to najbliższy mecz trzeba po prostu wygrać. A tak się składa, że jest to mecz bezpośrednim rywalem o to 7 miejsce – Odrą Total Ścinawą. W przypadku przegranej sytuacja mocno się skomplikuje. Na dzień dzisiejszy w grupie zachodniej (tam gdzie gra BKS Bolesławiec), sytuacja z punktami na miejscach 7 i 8 jest lepsza. W grupie zachodniej 7 miejsce ma BKS z 46 punktami i 8 miejsce zajmuje Odra Total z 44 oczkami na koncie. W grupie wschodniej drużyny z miejsc 7-8 mają po 42 oczka.
Mimo, że rozgrywki IV ligi kończą się w maju, to o liczbie zdegradowanych drużyn do klasy okręgowej dowiemy się ostatecznie po zakończeniu III ligi, czyli w połowie czerwca.
Tak na dzień dzisiejszy wygląda sytuacja w III lidze. tam do rozegrani pozostało jeszcze 7 kolejek.

info: sport.boleslawiec.pl
źródło: dolfutbol.pl
More Stories
Oldboje BKS-u drudzy w Zawidowie
Maciej Sawicki nie jest już trenerem Starych Jaroszowic
Apis Jędrzychowice rezygnuje z IV ligi