Wydarzenia sportowe w okolicy

styczeń 2023

PN
WT
ŚR
CZW
PT
SOB
NIE
26
27
28
29
30
31
1
Events for 31 grudzień
Events for 1 styczeń
2
3
4
5
6
7
8
Events for 2 styczeń
Brak wydarzeń
Events for 3 styczeń
Brak wydarzeń
Events for 4 styczeń
Brak wydarzeń
Events for 5 styczeń
Events for 6 styczeń
Brak wydarzeń
Events for 7 styczeń
Brak wydarzeń
Events for 8 styczeń
9
10
11
12
13
14
15
Events for 9 styczeń
Brak wydarzeń
Events for 10 styczeń
Brak wydarzeń
Events for 11 styczeń
Events for 12 styczeń
Brak wydarzeń
Events for 13 styczeń
Brak wydarzeń
Events for 14 styczeń
Brak wydarzeń
Events for 15 styczeń
16
17
18
19
20
21
22
Events for 16 styczeń
Brak wydarzeń
Events for 17 styczeń
Brak wydarzeń
Events for 18 styczeń
Brak wydarzeń
Events for 19 styczeń
Brak wydarzeń
Events for 20 styczeń
Brak wydarzeń
Events for 21 styczeń
Brak wydarzeń
Events for 22 styczeń
Brak wydarzeń
23
24
25
26
27
28
29
Events for 23 styczeń
Brak wydarzeń
Events for 24 styczeń
Brak wydarzeń
Events for 25 styczeń
Events for 26 styczeń
Brak wydarzeń
Events for 27 styczeń
Events for 28 styczeń
Events for 29 styczeń
30
31
1
2
3
4
5
Events for 30 styczeń
Brak wydarzeń
Events for 31 styczeń
Brak wydarzeń
Events for 1 luty
Events for 3 luty
Events for 4 luty
Events for 5 luty
31 stycznia 2023

fot. Dariusz Pachnik

UKS Orientpark.pl Iwiny na medal… właściwie na medale…


Tradycyjnie w czerwcowy długi weekend odbył się tzw. „Puchar Najmłodszych” – impreza ta, to Mistrzostwa Polski w biegu na orientację dzieci do lat 14. Klub z Iwin w tym roku reprezentowany był bardzo skromnie, tzn. przez trzy osoby.

Skromny nie znaczy słaby – Oliwia Hetnar, Martyna Nikołajuk i Antoni Pachnik przystąspili do rywalizacji w trzech konkurencjach: w biegu sprinterskim, na dystansie klasycznym oraz w biegu sztafetowym. Każdy z zawodników jechał do Połczyna Zdroju (zachodniopomorskie) z ambicjami medalowymi. Nie były to oczekiwania bezpodstawne. W piątek zawody rozpoczęły się biegiem sprinterskim po połczyńskiej starówce. W Kategorii M12 Antoni Pachnik znokautował rywali przybiegajac na metę z 5-minutową przewagą nad kolejnym zawodnikiem zdobywając bezapelacyjnie pierwsze miejsce i złoty medal! Oliwia i Martyna rywalizowały w Kategorii K13. Obie dziewczyny wywalczyły miejsca na podium – Martyna srebrny medal, a Oliwia brązowy.

W sobotę w lasach pod Połczynem odbył się bieg na dystansie klasycznym. Ten dzień zawodnicy Orientparku.pl „tylko” z jednym medalem. Oliwa Hetnar podtrzymała dobrą passę i zdobyła drugi brązowy medal. Martyna popełniła błędy nawigacyjne skutkiem, których było siódme miejsce. Antek chyba nie ochłonął po piątkowym sukcesie i na początku popełnił fatalny błąd, który uniemożliwił walkę o medale. Poza tym jednym błędem, potem poszło już bardzo dobrze, ale to wystarczyło na zaledwie 11 miejsce.

Ambicje sportowe zostały podrażnione i wszyscy obiecali sobie i trenerowi powalczyć w niedzielę w biegu sztafetowym.
W niedzielę temperatura, jak w większości kraju, przekroczyła znacznie 30 stopni Celsjusza. Upał niemiłosierny, a teren bardzo wymagający, nie tylko dla tak młodych zawodników. Sztafeta składającą się z dwóch 13-letnich dziewcząt i 12 letniego chłopca, zgodnie z regulaminem mogła wystartować w kategorii męskiej do lat 14. Na starcie stanęły 22 (trzyzmianowe) sztafety. Większość zespołów składała się z 14 letnich chłopców. W biegu na orientację liczą się jednak przede wszystkim umiejętności nawigacyjne i spryt, a na drugim miejscu walory biegowe.

Martyna rozpoczynała na pierwszej zmianie. Do pokonania 3,5 km w linii prostej po pagórkowatym, w dużej mierze bagnistego terenu z gęstą roślinnością. Liczyliśmy na dobre rozpoczęcie i… po pierwszej zmianie wydawało się, że jest już po walce o medale. Martyna przybiegła na ósmym miejscu z 12 minutową stratą. Jednak widowiskowość i nieprzewidywalność sztafet w biegu na orientację jest ogromna, zwłaszcza w kategoriach dziecięcych. Jednak na drugiej zmianie zaczęły się dziać rzeczy dziwne. Bardzo długo na tzw. punkcie widokowym nie pojawiał się żaden zawodnik. Czas mijał i… jako pierwszy wybiegł z lasu zawodnik „Orientusia” Łódź, zespół ten po pierwszej zmianie był na siódmym miejscu. Nadzieja wraz z upływającym czasem zaczęła powracać. Na punkcie widokowym Oliwia pojawiła się jako trzecia!!! Strata do pierwszego, co prawda wynosiła aż osiem minut, ale następny zespół tracił już ok. 10 minut. Oliwia na mecie uzyskała bardzo zbliżony czas do Martyny, a dało to jednak spory awans. Na ostatnią zmianę wybiegł Antek, który nie zawiódł. Pobiegł bardzo dobrze uzyskując czwarty czas dnia, co dało sztafecie pewne trzecie miejsce. Natomiast za naszą sztafetą zrobiła się ogromna przepaść. Na czwartym miejscu uplasowała się sztafeta MKS „Paulinum” Jelenia Góra ze stratą 34 minut !!!

Dariusz Pachnik (trener) – Teren i trasy przerosły umiejętności większości młodych adeptów orienteering’u. Organizatorzy otrzymali sporą falę krytyki na zbyt długie i trudne trasy. Moim zdaniem prawda leżała po środku. Z jednaj strony rzeczywiście teren trudny i specyficzny jak na polskie warunki. Pogoda również nie pomagała, ale spora część dzieci niestety nie prezentuje zbyt wysokiego poziomu wyszkolenia nawet jak na swój wiek) i w zderzeniu z bardziej wymagającym terenem po prostu zabrakło umiejętności. Podsumowując nasze osiągnięcia na Pucharze Najmłodszych, to zdobyliśmy w składzie trzyosobowym pięć medali!!! Jeden złoty, jeden srebrny i trzy brązowe.


info: UKS Orientpark.pl Iwiny/sport.boleslawiec.pl

Facebook Comments