Events for 2 październik
Events for 3 październik
28 września 2021

Alpejski bieg Kowary-Okraj. TOP 10 dla biegacza ze Świętoszowa

Zawodnicy, którzy rywalizują w Pucharze Sudetów w Biegach Górskich w ostatnią niedzielę mieli do pokonania 10-kilometrowy dystans górskiego biegu alpejskiego. Start zawodów miał miejsce w centrum Kowar, meta usytuowana była na przełęczy Okraj.

Wśród startujących 184 biegaczy znaleźli się zawodnicy z powiatu bolesławieckiego: Krzysztof Żak z Iwin oraz Bartłomiej Waloszczyk ze Świętoszowa. Krzysztof Żak startujący w kategorii M30 trasę biegu pokonał w czasie 1h01’58”, co dało mu 63 miejsce (20 w kategorii M30). Bartłomiej Waloszczyk był trochę szybszy. Bieg ukończył z czasem 51’17” co pozwoliło znaleźć się temu zawodnikowi na 10 miejscu tej imprezy, a w kategorii M40 zajął miejsce 5.

Czym jest bieg górski i jakie mamy ich rodzaje? W Polsce przyjmuje się. że  biegiem górskim jest bieg rozgrywany w górach, którego suma przewyższeń (różnicy pomiędzy dwoma punktami na trasie) stanowi nie mniej niż 5% w stosunku do długości dystansu, a w przypadku biegu długiego (od półmaratonu wzwyż) nie mniej niż 3%. Mamy dwa rodzaje biegów górskich:
– alpejski – to bieg, którego trasa w przeważającej części prowadzi pod górę – najczęściej na szczyt.
– anglosaski – to bieg, który charakteryzuje się licznymi podbiegami i zbiegami.

źródło: biegigorskie.pl/online.datasport.pl