Events for 2 październik
Events for 3 październik
28 września 2021

PZLA Mistrzostwa Polski U23 (Suwałki 2021) – dzień 2

Drugi i ostatni dzień Mistrzostw Polski do lat 23 w lekkiej atletyce rozpoczął się od konkursu skoku w dal kobiet. Ale nas najbardziej interesowały starty zawodników MKS Bolesłavii Bolesławiec: Gracjana Kozaka w rzucie dyskiem oraz Mateusza Tofila i Dawida Bałuta w skoku wzwyż.

W niedzielne południe konkurs rozpoczęli dyskobole. Do rywalizacji przystąpiło 12 zawodników, którzy w eliminacjach oddali po 3 rzuty. Ośmiu najlepszych zawodników z eliminacji kontynuowało konkurs wykonując jeszcze po trzy rzuty. Gracjan Kozak przystąpił do konkursu z 3 zgłoszonym wynikiem i miał realne szansę na walkę o medale. Eliminacje zawodnika Bolesłavii pochodzącego z Nowej nie obyły się bez problemów. Dwa z trzech rzutów były nieważne, ale na szczęście to w pierwszym rzucie uzyskał taką odległość (49,89 m), która dała mu miejsce w finale. Sam finał był już zdecydowanie lepszy. Po piątym rzucie Gracjan nadal był drugi i tracił do lidera prawie 4 metry. W ostatniej serii rzutów będący na trzecim miejscu Wojciech Marok ze Szczytna pokonał linię 50-tego metra i zepchnął Gracjana Kozaka na 3 lokatę. Do koła wszedł Gracjan by oddać ostatni rzut w konkursie, brąz miał już pewny. Jak na prawdziwego fightera przystało, Gracjan nie złożył broni i on również przerzucił odległość 50 metrów, z tym, że dysk wylądował bliżej 51-go metra, a dokładnie w miejscu oddalonym od krawężnika oddzielającego koło od rzutni o 50,91 m.

Lider konkursu – Jakub Lewoszewski (Zamość) – w ostatnim swoim rzucie również się poprawił oddając rzut na odległość 55,37 m i zdobył złoty medal. Gracjan Kozak po dzisiejszym konkursie ma na swoim koncie dwa srebrne medale Mistrzostw Polski do lat 23. Brąz zdobył wspomniany wcześniej Wojciech Marok (50,09 m).

Mateusz Tofil i Dawid Bałut konkurs skoku wzwyż rozpoczęli w godzinach obiadowych. Duet MKSu Bolesłavii zakwalifikował się do ścisłego, 8-osobowego finału. Dawid Bałut ostatecznie zajął 8 miejsce w konkursie pokonując wysokość 198 cm, którą pokonał w trzeciej próbie i ustanowił swój rekord życiowy (PB). Mateusz Tofil do samego końca walczył o medal. Zwycięzcą konkursu został Marcin Jachym (215 cm, CWKS Resovia Rzeszów), srebro przypadło Jakubowi Pająkowi, który przeskoczył 210 cm (UKS Błyskawica Domaniewice). Zawodnicy z miejsc 3-5 uzyskali tą samą wysokość 206 cm i o kolejności decydowały tzw. “zrzutki”. Mateusz Tofil na niższych wysokościach popełnił jedną “zrzutkę”, co dało mu czwarte miejsce w konkursie. Trzeci był Gracjan Wiśniewski z CWZSu Zawiszy Bydgoszcz (brak “zrzutek”), a piątą lokatę zajął Maksymilian Glazik (dwie “zrzutki”). Przy okazji skoku na wysokość 206 cm Mateusz Tofil ustanowił najlepszy swój wynik w trwającym sezonie (SB).

W klasyfikacji klubowej (punktowej) MKS Bolesłavia zajęła 17 miejsce z wynikiem 76 punktów. W każdym konkursie 8 pierwszych miejsc było punktowanych: Martyna Olszowy – 10 punktów (VII miejsce w rzucie oszczepem), Gracjan Kozak – 50 punktów (II miejsce w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem), Mateusz Tofil – 16 punktów (IV miejsce w skoku wzwyż) i Dawid Bałut – 8 punktów (VIII miejsce w skoku wzwyż).

W klasyfikacji medalowej PZLA Mistrzostw Polski U23 MKS Bolesłavia z dwoma srebrnymi krążkami zajęła 23 miejsce.