Events for 30 Sierpień
Events for 31 Sierpień
3 sierpnia 2021

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski Mastersów

W dniach 25-27.06.2021 roku Olsztyn został lekkoatletyczną stolicą Polski dla zawodników, którzy nazywani są Mastersami, czyli ukończyli 35 rok życia. Do 31 Mistrzostw Polski przystąpiło 573 osoby, które rywalizowały w lekkoatletycznych konkurencjach o miano najlepszych w Polsce w swoich kategoriach wiekowych.

Wśród startujących zawodników był Franciszek Trzciński (kategoria wiekowa 55-59 lat), mieszkaniec Bolesławca, który zdobył dwa brązowe medale: w rzucie oszczepem i rzucie młotem. Ponad to w innych konkurencjach rzutowych, dysk i kula, zajął odpowiednio szóste i piąte miejsce.

Nie był to pierwszy start Pana Franciszka na zawodach rangi Mistrzostw Polski w tym roku. Na początku czerwca wywalczył brązowy medal na Mistrzostwach Polski w Wielobojach Rzutowych Masterów (rzut oszczepem, młotem, dyskiem ciężarkiem oraz pchnięcie kulą) i również brązowy w pięcioboju ciężarkowym (rzuty ciężarkiem o różnej wadze – od 5.45 kg do 15,88 kg). Jeszcze wcześniej na Lekkoatletycznych Halowym Mistrzostwach Polski Mastersów w Toruniu zdobył tytuł Mistrza Polski w rzucie ciężarkiem i ustanowił rekord życiowy w pchnięciu kulą zajmując 5 miejsce.

Pan Franciszek Trzciński pochodzi pochodzi z Kierżna, a od ponad 30 lat mieszka w Bolesławcu. Swoją przygodę ze lekkoatletyką rozpoczął w 1977 roku, kiedy był jeszcze nastolatkiem. Wówczas wstąpił w szeregi Bolesłavii i zaczął trenować konkurencje rzutowe pod okiem trenera śp. Stanisława Merdasa, a zwłaszcza rzut oszczepem. W 1981 roku zdobył wicemistrzostwo Polski Juniorów (Białystok) w tej konkurencji i dwukrotnie reprezentował Polskę w meczach międzypaństwowych (z Czechosłowacją i Włochami). W latach 1983-84, trakcie służby, wojskowej reprezentował WKS Oleśniczankę i w jej barwach dwa razy sięgał po brązowy medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski Wojska Polskiego. Po zakończeniu służby rozbrat ze sportem trwał 30 lat. Pan Franciszek będąc już na emeryturze postawił wrócić do ukochanej lekkiej atletyki i rozpoczął rywalizację w zawodach masterów. Od 2014 roku zdobył już około 50 medali w konkurencjach rzutowych startując mi. in na Mistrzostwach Polski, Europy czy Świata. Jak mówi sam o sobie – Jestem troszkę zakręcony na punkcie sportu, a zwłaszcza lekkie atletyki, starty sprawiają mi ogromną satysfakcję. Wciąż jestem czynnym zawodnikiem posiadającym licencję sportową i póki zdrowie pozwoli będę się sportem cieszył. Zapytaliśmy również o plany na przyszłość. Dwa lata temu startowałem już na Europejskich Igrzyskach Masters, gdzie zdobyłem brązowy medal w rzucie oszczepem, a teraz chciałbym sprawdzić się na Światowych Igrzyskach Masters, które odbędą się w w Japonii w 2022 roku.