Events for 28 wrzesień
Events for 29 wrzesień
Events for 30 wrzesień
20 września 2021

Zawodnicy Orientparku Iwiny wrócili z Klubowych Mistrzostw Polski z sześcioma medalami!

Przez trzy dni majowego weekendu, od piątku 14.05 do niedzieli 16.05, zawodnicy i zawodniczki Orientparku Iwiny uczestniczyli w pierwszej rundzie Klubowych Mistrzostwach Polski w Biegach na Orientację we Włocławku. Druga runda zaplanowana jest na jesień w województwie zachodniopolskim.

Już w piątek zmagania „orientalistów” otwierał bieg sprinterski w centrum Włocławka. Bieg miał charakter miejsko–parkowy, a tempo biegu było bardzo szybkie. Już pierwszego dnia udało się wywalczyć kilka cennych wyników, w tym trzy medale i to w różnych kolorach. Złoty medal wywalczył Stanisław Pachnik (w kategorii M18). Jest to tym cenniejsze miejsce, że był to jeden z biegów eliminacyjnych do Reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata Juniorów  (zaplanowane na początek lipca w Turcji).  Srebrny medal zdobył Jędrzej Pachnik (w kategorii M16) i brązowy medal w weterańskich „pięćdziesiątkach” – Dariusz Pachnik.  Bardzo blisko podium uplasowała się Oliwia Hetnar, której zabrakło kilka sekund do podium i niestety była czwarta, a jej koleżanka klubowa Martyna Nikołajuk szósta. Dziewczęta coraz bardziej się rozwijają sportowo i ich wyniki sukcesywnie stają się coraz lepsze.  Miejsca w pierwszej dziesiątce wywalczyli jeszcze Małgorzata Pachnik w damskiej elicie plasując się na dziewiątym miejscu, podobnie jak Wojciech Pachnik w męskiej elicie.  Najmłodszy z Pachników – Antoni zamykał pierwszą dziesiątkę w M12.

W sobotę, kilkanaście kilometrów od Włocławka, został rozegrany bieg klasyczny. Tym razem poszło nam trochę słabiej, przyczyny są chyba dwie. Po pierwsze, ponownie specyfika terenu preferowała zawodników z klubów z Polski centralnej, którzy trenują na co dzień w płaskim lub lekko pofałdowanym ternie. Po drugie, w kategoriach juniorskich i seniorskich zawodnicy biegali z mapą w skali 1:15000, co poza właśnie Mistrzostwami Polski zdarza się niezmiernie rzadko. Oczywiście tragedii nie było. Medal co prawda tylko jeden w wykonaniu Stasia Pachnika (srebro), ale ponownie bardzo wysokie miejsce zajęła Oliwia – piąte, Martyna była dziewiąta, Antek – szósty i Jędrek uplasował się na piątej pozycji. Bardzo dobrze pobiegła Maja Nikołajuk, która w bardzo silnie obsadzonej kategorii K14 zajęła dziesiątą pozycję. Małgosia  poprawiła swój wynik z piątku o jedno miejsce, czyli była ósma. Reszta jak to mówią na miarę swoich możliwości.

W niedzielę zmagania na Mistrzostwach Polski zakończył bieg sztafetowy. Mieliśmy zgłoszone trzy sztafety i jak to powiedział jeden z organizatorów bardzo pokombinowane, ale zgodne z przepisami. Dlaczego pokombinowane? Jesteśmy dość małym klubem, w którym regularnie startuje kilkunastu zawodników i ciężko jest nam uzbierać akurat trzy osoby w roczniku o tej samej płci. Natomiast przepis pozwala na uzupełnianie sztafet męskich kobietami, pod warunkiem, że chociaż jeden zawodnik to „facet”. No i tak właśnie mieliśmy np. w kategorii M12. w składzie, której znaleźli się Martyna Nikołajuk, Oliwia Hetnar i Antek Pachnik. Druga sztafeta „męska” w kategorii M16 – Maja Nikołajuk, Wiktoria Kulka i Jędrzej Pachnik. Trzeci team w męskiej elicie – Marek Wojnowicz, Małgorzata Pachnik i Wojciech Pachnik

Największe szanse dawaliśmy najmłodszym naszym reprezentantom, ponieważ w tym składzie pobiegli już na ubiegłorocznych Klubowych Mistrzostwach Polski i wywalczyli brązowy medal. Tym razem włączyli się do walki o złoty medal już od pierwszej zmiany. Martyna, która w naszym zespole rozpoczynała, przybiegła na pierwszym miejscu, z ponad dwuminutową przewagą nad zespołem z Kwidzyna.  Na drugiej zmianie walkę rozpoczęła Oliwia, która pokonała trasę w podobnym czasie co Martyna, ale dało nam to drugą lokatę. Antek biegnący na trzeciej zmianie powtórzył wynik koleżanek z zespołu i też pobiegał w granicach 34 minut, co dawało nam pewne drugie miejsce i srebrny medal. Starsi już nie powtórzyli sukcesu swoich młodszych kolegów. „Szesnastki” uplasowały się na ósmym miejscu mimo najlepszego czasu ze wszystkich Jędrka, a „eliciarze” nie ukończyli biegu z powodu kontuzji Marka Wojnowicza. Stasiu Pachnik, który reprezentuje UKS „Orientuś „ ŁÓDŹ , wywalczył  wraz z kolegami  złoty medal i był to jego już trzeci medal w trzech biegach na tych zawodach.

Jako klub zdobyliśmy na tych zawodach trzy medale i następne trzy Stasia, więc jak na 12 osobowy team spisaliśmy się nieźle, choć pewien niedosyt zostaje. Drużynowo zdobyliśmy 108 pkt, co daje nam wśród klubów szesnaste miejsce Polsce.

Teraz imprezy przenoszą się na „nasze boisko”. W nadchodzący weekend „Puchar Ślęży” – okolice Sobótki, więc góry i kamienie, a za dwa tygodnie mega trudny fizycznie i technicznie teren w Rudawach Janowickich, gdzie znowu powalczymy o medale na Mistrzostwach Polski na dystansie klasycznym. Taka specyfika terenu zdecydowanie bardziej nam pasuje i powinno być jeszcze lepiej.

info: Orientpark Iwiny (DariuszPachnik)/sport.boleslawiec.pl